Jak zapakować szkło do wysyłki

Szkło jest towarem bardzo specyficznym. Bardzo kruchym i mocno narażonym na uszkodzenia, dlatego też tak delikatny materiał wymaga specjalnego traktowania. Przesyłkę, zawierającą szklane przedmioty należy przygotować bardzo starannie, żeby mieć pewność, że dotrze ona do odbiorcy w stanie nienaruszonym.
Jak więc zapakować szkło do wysyłki, aby zabezpieczyć je doskonale na czas transportu?
Bezwzględnie należy kierować się kilkoma zasadami, mimo że pakowanie szkła jest pracochłonne i zabiera dużo czasu, ale tylko wtedy mamy gwarancję, że paczka dotrze do odbiorcy w stanie nienaruszonym.
Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni karton, musi być to karton z tektury grubej i wytrzymałej, przedmioty szklane są dość ciężkie, musimy więc dopasować grubość i wytrzymałość kartonu do wagi przesyłki. Karton powinien też być dobrze dopasowany pod względem wielkości, nie może być zbyt duży, ani zbyt mały. W małym kartonie rzeczy będą napierać na ścianki pudełka, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, z kolei w kartonie zbyt obszernym przedmioty będą przesuwać się w trakcie transportu, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia.
Jak zapakować większą ilość szkła?
Jeśli wysyłasz kilka szklanych przedmiotów w jednej paczce, każdy z nich przygotuj osobno. Każda rzecz powinna zostać owinięta, najlepiej folią bąbelkową i oklejona taśmą klejącą, żeby uniknąć rozwinięcia się folii, dodatkowo możesz ją również owinąć folią stretch. W ten sposób minimalizujesz ryzyko zarysowań lub pęknięć przesyłanych przedmiotów. Zanim ułożymy przedmioty w paczce, musimy pomyśleć o odpowiednim wypełniaczu. Pudełko należy wypełnić mniej więcej do połowy amortyzującym materiałem. Doskonałe działanie amortyzujące mają w przypadku szkła styropianowe kluki, można również użyć zmiętych gazet,bądź też zmiętej w małe kulki folii stretch. Dno kartonu należy wyłożyć wypełniaczem i na tak przygotowaną warstwę ułożyć szklany przedmiot, odpowiednio wcześniej zabezpieczony.Przedmioty należy rozmieścić równomiernie w całym kartonie, tak aby nie przeciążać żadnej z jego stron, co naraziłoby go na rozerwanie. Jeśli przedmiotów jest kilka układamy je obok siebie, ale tak, żeby nie stykały się krawędziami, możemy je odseparować od siebie miękkim materiałem, np syntetyczną pianką, ostatecznie nawet kartonem czy papierem, nie powinny też dotykać boków pudełka. Tu znowu z pomocą przychodzą nam stosowne wypełniacze, może być to folia bąbelkowa, poduszki powietrzne, zmięty papier. Wypelniaczem powinna być uzupełniona każda wolna przestrzeń w pudełku. Tylko tak przygotowana przesyłka będzie dobrze zabezpieczona, przedmioty nie będą przesuwać się w pudełku, co niweluje ryzyko uszkodzeń. Tak ułożone przedmioty, przysypujemy kolejną warstwą wypełniacza, np. kulkami ze styropianu. Przygotowane w ten sposób wypełnienie unieruchomi przesyłany przedmiot i doskonale amortyzuje ewentualne uderzenia.
Zamknięty karton szczelnie zaklejamy taśmą samoprzylepną, Powinna być to taśma szeroka z wytrzymałym klejem. Paczka ze szklaną zawartością jest bowiem dość ciężka, a odklejenie się taśmy w trakcie transportu może mieć katastrofalne skutki. Paczkę można dodatkowo owinąć folią stretch, zabezpieczy to przesyłke dodatkowo, np, przed wilgocią.
Jak nadać paczkę ze szkłem?
W przypadku nadawania przesyłek zawierających szklane elementy, warto nakleić w widocznych miejscach, najlepiej na środku ścianek kartonu stosowne etykiety z tekstami ostrzegawczymi, np. “uwaga szkło” lub “nie rzucać”. Takie oznaczenie spowoduje, że kurier będzie obchodził się z przesyłką ostrożniej. Informacje ostrzegawcze można również umieścić na taśmie samoprzylepnej. Będzie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przesyłki podczas transportu.